Galeria Fotografii, ul. Monte Cassino 5, 70-415 Szczecin

Oliver Scholten - "Fragmenty"

Matthias Melster - "Obrazy pewnej duszy"

16.03.2007 - 15.05.2007

"Fotografia ma wiele form, wspomnienie również." O.Scholten

Oliver Scholten

1963 - urodzony w Berlinie

1981 - matura

1982-86 - warsztaty fotograficzne Berlin-Kreuzberg

1983-85 - Stowarzyszenie Lette w Berlinie (Lette-Verein Berlin)/ kształcenie zawodowe fotografa

od 1986 - wykładowca (fotografia)

w Photocentrum-Kreuzberg

1987 - niezależny artysta fotograf

1997 -2000 wykładowca (fotografia) Freie Kunstschule Berlin

2001-2004 wykładowca Freie Akademie für Kunst, Berlin- dawna Freie Kunstschule Berlin

od 2004 - wykładowca w Galerie imago Fotokunst - Berlin - opieka artystyczna rocznych klas Fotograficznych

Mieszka w Berlinie

Fragmenty/Ściana

Praca Fragmenty powstala z projektu Ściana, który zostal rozpoczęty w styczniu 2001 r.(...)

W Ścianie skupuję albumy rodzinne. Zdjęcia (ikony) zostają po raz ostatni oglądane i następnie zniszczone. Spakowane i ulożone na sobie w przezroczystych plastikowych workach tworzą ścianę, Fragmenty zajmuje się pozostalościami tego zniszczenia (...).

Kiedyś, wielce prawdopodobnie, będzie istnieć rodzaj archeologii mediów, która będzie próbować zrekonstruować z pozostalych szczątków obrazów minonych stuleci, wizualną historię tych czasów. Przyklad osobistej historii oferuje wtedy zawsze bardzo adekwatny model.

Fragmenty podejmują się tego i postępują podobnie.

Szczątki obrazów zostają posortowane.

W zależności od koloru, wielkości i specyfiki treści zostają stworzone grupy, które następnie tworzą zasób, z którego szczątkowo (re)konstruowane są pojedyncze historie.

Historia jest na nowo napisana. (...)

Oliver Scholten

Matthias Melster

1966 - urodzony w Berlinie-Pankow

1972-1982 - dziesięcioletnia szkola średnia w Pankow Niedopuszczony ze względów politycznych do matury (przyczyna: wiecznie wlasne zdanie)

1982-1985 - ksztalcenie zawodowe na technika dentystycznego w Charité

1887 - łącznie 10-cio miesięczne więzienie z powodu próby ucieczki przez czeską granicę, z tego: około 5-cio miesięczny pobyt

w areszcie śledczym w Hohenschönhausen

Luty 1988 - Przesiedlenie do RFN

1991 - powrót do Berlina

Od 1996 - przewodnik w miejscu pamięci Berlin-Hohenschönhausen

1998-2001 - matura w trybie dla dorosłych

w Berlin-Kolleg

2004 - kształcenie zawodowe w fotografii artystycznej u Olivera Scholtena w Galerii "imago-fotokunst"

Styczeń 2005 - wspólna wystawa prac dyplomowych klasy fotograficznej Oliver Scholtena

Obecnie: Konsultant do spraw ksztalcenia politycznego , niezależny artysta-fotograf

Matthias Melster

Dla większości ma ona coś wspólnego z czasem: przeżytym, wspominanym Wspomnienie jest przeniesieniem zawartości świadomości za pośrednictwem pamięci. Pamięć, jak właściwie każdy wewnętrznie wie, nie odpowiada czasowemu wyobrażeniu czysto technologicznej pamięci informacyjnej, którą w zależności od potrzeby można dowolnie przywoływać i która zawsze odtwarza te same informacje. Przeżyty czas jest czymś więcej, niż zapisana informacja; jest on przeżytą historią. I w ten sposób również fotografia jest czymś więcej niż jedynie zapisaną informacją.

Zdjęcia Matthias'a Melster'a są pod względem treści i czynności fotografującego czymś więcej niż jedynie informatywnie przetworzoną i pokazaną historią

Wspomnienie może byś piękne, może być do do zaakceptowania. Wspomnienie może być bolesne i gorzkie. Fotografia jako podstawa wspomnienia jest jedną z możliwości uporania się z nim. Matthias Melser zajmuje się tym w swojej twórczości. Zajmuje się własnymi przeżyciami, swoimi wspomnieniami i poszukiwaniem formy, która opowiadaną historię czyni zbędną (zbyteczną, niepotrzebną, obcą, dodatkową). Bezlitośnie zmierzył się on z tym, co przeżył w poszukiwaniu formy, która by mu odpowiadała i którą zarazem wydobył z własnego wnętrza. Autor, posługując się materiałami Polaroid do pokazania swojego uwięzienia, podkreślił autentyczność przekazu, poprzez immanentność materiału natychmiastowej fotografii. Również dzięki niedoskonałości technologicznej perfekcji takiej formy fotografii, został podkreślony osobisty charakter obrazów.

(Dzięki użyciu materiałów Polaroid do pó¼niejszego przedstawienia swojego uwięzienia, autor podkreślił autentyczność poprzez immanentność materiału natychmiastowej fotografii, podobnie jak i dzięki niewystarczającej technicznej perfekcji podkreślony zostaje osobisty charakter.)

Matthias Melster pracuje obecnie w miejscu pamięci Hohenschönhausen jako przewodnik dla grup odwiedzających miejsce, w którym on sam był uwięziony.

Historia próby jego ucieczki z byłej NRD wraz z jego ówczesną towarzyszką , została sfilmowana i pokazana na ostatnim Berlinale na Forum Młodych Filmów (w Panelu Młodych Filmów/ Młodego Kina, jak i na innych festiwalach filmowych, gdzie uzyskał on ogromne zainteresowanie jako film dokumentalny.

Oliver Scholten

Oliver Scholten
"Fragmenty"


Matthias Melster
"Obrazy pewnej duszy"