Galeria Fotografii, ul. Monte Cassino 5, 70-415 Szczecin

Sergiusz Sachno
"Gentile" 8.6.2006 - 31.7.2006

"...kolor wiśniowy, zapach intensywny, smak słodki, lekko aromatyzowany,
charakterystyczny, delikatnie musujące..." Sergiusz Sachno

fot.Andrzej £ada  

 

Sergiusz Sachno

Sergiusz Sachno urodził się w 1945 r. w Harbinie w Chinach. Ukończył liceum im. Stefana Czarneckiego w Szczecinie. Do marca 1968 studiował socjologię na Uniwersytecie Warszawskim, a następnie filozofię i socjologię na Uniwersytecie Karola w Pradze, którą ukończył w 1970 roku. Fotografią zajmuje się od 1972 roku. Prace swoje prezentował na kilkudziesięciu wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju oraz uczestniczył w wielu pokazach fotografii za granicą, m in. w Sydney, Tokio, Montrealu,Toronto, Pradze, Amsterdamie i Berlinie.

Specjalizuje się w fotografii portretowej, teatralnej, mody i ogólnie reklamowej. Jest autorem licznych plakatów, okładek płytowych, książkowych i programów teatralnych. Był autorem wystawy Stulecie Polaków, eksponowanej w 1999 roku na Zamku Królewskim w Warszawie, a następnie w wielu krajach europejskich oraz albumu pod tym samym tytułem. Jego autorstwa jest wystrój fotograficzny hotelu Hyatt w Warszawie. Był twórcą performance i działań okołoteatralnych. Fotografie publikuje w prasie zagranicznej, a także współpracował z czasopismami Film, Kino, Scena, Twój Styl, Pani, Uroda i wielu innych. W 1979 roku otrzymał od Jacques'a Chiraca Medal miasta Paryża za fotografię, jest laureatem wielu nagród i wyróżnień z całego ¦wiata. Od 1979 roku jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików, gdzie był aktywnym członkiem najwyższych władz. Zajmuje się pracą dydaktyczną w dziedzinie fotografii. Prowadzi zajęcia z portretu i aktu na Studium Fotografii przy ZPAF, a także jest wykładowcą fotografii reklamowej w Wyższej Szkole Sztuki i Projektowania w £odzi.

 


Ważniejsze wystawy indywidualne

"Klimaty" - 1978, "Menady" - 1980, "Aktorzy" - 1988, "Teatralna"1988", Cherchez la femme" - 1997, "Nagi szept" - 2003

 
Tak mówi o swojej twórczości:

"Istnienie. Bycie fotografem, to jakby  nie  bycie  poetą. Portret, bywa fotografią człowieka, jest też autobiografią jego twórcy, bądź tworzyciela."

"Czy fotografuję marzenia?... Myślę, że tak. Co to znaczy. Nie trzeba być wielkim myślicielem, żeby poznać marzenia fotografowanych kobiet. Piękno, piękno i jeszcze raz piękno. Takie chcą być. Ich marzeniem jest piękny wizerunek. Wiele kobiet pragnie również by oddać ich charakter, ducha, temperament..

Jak fotografować? Gdzie znajdować wzory odpowiadające współczesnym poglądom estetycznym i socjologicznym, ale i pragnieniom osób stojących z obydwu stron aparatu fotograficznego, to jest modela i fotografa?

Niezbędnym jest rozbudzenie w sobie zdrowej ciekawości poznawczej w różnych dziedzinach sztuki, w malarstwie, fotografii, teatrze, muzyce, ale również w literaturze, psychologii, socjologii. Dlatego, tak ważne jest zapoznanie się z psychologią, co mówi o człowieku, jak należy rozumieć mowę ciała, poszczególne gesty i ich znaczenie. To są podstawy pracy na planie fotograficznym. Dzięki temu bardziej świadomie wykorzystuję możliwości obrazu fotograficznego. Zawierając część siebie, staram się tworzyć czytelny ,zrozumiały przekaz. Fotografuję własną Bajkę!
"

 


Sergiusz Sachno "Gentile" - www.sachno.pl


wystawa "Gentile" - fotografie 1  2 - posters - biografia - fotoreportaż


wróć do strony głównej | powrót do archiwum