Galeria Fotografii, ul. Monte Cassino 5, 70-415 Szczecin

Tadeusz Czerniawski
"Szczecińskie impresje" 10.2 - 15.4.2005

"Magia fotografii tkwi w jej możliwościach uchwycenia chwil ulotnych.
W tych chwilach Szczecin bywa magiczny." T. Czerniawski, 10.2.2005

fot. Janusz Kopischke  

 

 

 

 

Tadeusz Czerniawski

 

Urodził się. w 1957 r. w Szczecinie, absolwent Akademii Filmowej (FAMU) w Pradze (1990), fotografik, reżyser i producent głównie filmów reklamowych i promocyjnych.

Fotografie publikował w wielu czasopismach i magazynach, w tym dla wydawnictwa Graphis.

Prace wystawiał m.in.: w Pradze, Berlinie, Oslo, Warszawie, Szczecinie; fotografie znajdują się w zbiorach Muzeum Sztuki Użytkowej w Pradze, w Muzeum Haus am Check-Point-Charlie w Berlinie oraz w zbiorach prywatnych.

Nauczyciel fotografii w Pomaturalnym Studium Fotografii, współtwórca
Międzynarodowego Projektu Fotograficznego "FASCYNACJE".

 

 

 
Sam twórca tak mówi o swojej szczecińskiej inspiracji:

"Szczecin na wystawie pokazywany jest z dwóch stron: od strony podwórek oraz z perspektywy ulic. Zdjęcia szczecińskich podwórek powstały w latach osiemdziesiątych. Praca nad tym cyklem zbiegła się z okresem moich studiów w Pradze. To właśnie pobyt w Pradze prawdopodobnie uzasadnia mój wybór tej perspektywy widzenia Szczecina. Szarość, brak koloru, ograniczona wręcz klaustrofobiczna przestrzeń szczecińskich oficyn była kontrastem w stosunku do mieniących się przepychem i urokiem uliczek i kościołów Pragi. Ta różnica była zbyt intensywna, aby przejść wobec niej obojętnym. Niestety, różnica między podwórkami a ulicami i fasadami szczecińskich kamienic i budynków nie zmniejszyła się również po prawie 20 latach. Szczecin pojawił się ponownie przed moim obiektywem w 2003 roku. Jest jednym z tematów, które fotografowane są w tzw. "magicznym momencie", czyli po zachodzie słońca. Chłodne, granatowe światło zmierzchu, staje się kurtyną, na tle której miasto zaczyna pokazywać nam swoje kształty i formy w nowy sposób. Magia fotografii tkwi w jej możliwościach uchwycenia chwil ulotnych.
W tych chwilach Szczecin bywa magiczny."
 

"Szczecińskie impresje" Tadeusza Czerniawskiego
Strona internetowa

wystawa - 1 - 2 - 3
- posters - biografia - fotoreportaż


powrót do strony głównej | powrót do archwium