Galeria Fotografii, ul. Monte Cassino 5, 70-415 Szczecin

Jean-Marc Caracci - Homo Urbanus Europeanus

23.10.2009 - 20.12.2009

Jean-Marc Caracci

Jean-Marc Caracci, fotograf-samouk sycylijskiego pochodzenia, urodził się w 1958 r. w Tunezji. Od pierwszego roku życia mieszka w Montpellier, na południu Francji.

Od zawsze głównym przedmiotem jego badań fotograficznych był Człowiek, miejski aspekt istoty ludzkiej... inaczej "miejska istota." Inspirację odnalazł w pracach takich fotografików jak Henri Cartier Bresson, Elliott Erwitt czy Raymond Depardon.. oraz w stylu amerykańskiego malarza Edwarda Hoppera.

W swej formie, projekt Homo Urbanus Europeanus ukazuje przede wszystkim samotne postacie, uchwycone w miejskim otoczeniu. Nie oznacza to, iż autor chce pokazać samotność w mieście... a przy najmniej nie negatywną i smutną jej część. Jego obrazy wyrażają radość z przebywania w mieście i czerpania z jego możliwości. Samotni miejscy ludzie sfotografowani przez Caracciego przypominają królów ulicy, krocząc dumnie poprzez miasto, które wydaje się do nich należeć. Uchwyceni pojedynczo, wyizolowani z tłumu, ci ludzie, te postacie nie wiedzą, iż odgrywają rolę, wkomponowaną bez ich wiedzy w ich naturalne środowisko.

Caracci zwykł mawiać w odniesieniu do projektu "Homo Urbanus Europeanus" : "Pracuję dla Europy". Na poziomie filozoficznym projekt wyraźnie zajmuje polityczne stanowisko. Europa a przede wszystkim jej stolice wyznaczają ramy - ideą zaś jest połączenie wszystkich krajów europejskich poprzez fotografię.. niezależnie czy kraje te należą do Unii Europejskiej czy jeszcze nie. Obrazy stworzone w Warszawie, Tallinie czy też Paryżu charakteryzują się "europejskością". Narodowe i kulturowe osobliwości są wyłączone, na ile to możliwe, ze sfery działania. Patrząc zatem na zdjęcia projektu, nikt nie jest w stanie rozpoznać konkretnego państwa czy miasta (za wyjątkiem samych ich mieszkańców).. każdy, natomiast, potrafi rozpoznać w nich wszystkich Europę.

Projekt "Homo Urbanus Europeanus" rozpoczął sie w czerwcu 2007 r. w Bratysławie. Następnie rozszerzył się o Rygę, Wilno, Sofię, Madryt, Warszawę, Rzym, Lublanę, Zagrzeb, Belgrad, Helsinki, Tallin, Reykjavik, Paryż, Brukselę, Oslo, Sztokholm, Pragę, Berlin, Istambuł, Lizbonę, Tiranę, Budapeszt i Wiedeń. W ramach projektu odwiedzono dotychczas 25 stolic europejskich i metropolii... kolejne są w planach.

Jean-Marc Caracci - Homo Urbanus Europeanus